פוסט טראומה עקב תאונת דרכים: האם יש מה לעשות?

כמעט ואין אחד מאיתנו שלא נעזר ביתרונות הרבים של כלי התחבורה הממונעים המודרניים. כולנו שמחים להגיע במהירות ובקלות לעבודה עם הרכב הפרטים שלנו, נהנים מהיתרונות הרבים של תחבורה ציבורית בתוך וצפופות, ומודים על האפשרות שלנו להגיע פחות או יותר לאן שנרצה ומתי שנרצה בעזרת כלי התחבורה. יחד עם זאת, כולנו יודעים שלדבר הזה יש גם לא מעט סיכונים, ותאונות דרכים זה משהו שצריך תמיד לקחת בחשבון. מעבר לכך, צריך לזכור שגם במקרים בהם תאונת דרכים שעברנו לא גרמה לנו חלילה לפציעה פיזית, עשויות בהחלט להיות השלכות נפשיות ופוסט טראומה היא אחת מהן. אם גם אתם חוויתם את המצב הלא נעים הזה או מכירים אנשים שעוברים משהו כזה, אנו רוצים להסביר במה בדיוק מדובר והאם בכלל יש מה לעשות.

מהי פוסט טראומה והאם זה יכול לקרות אחרי תאונת דרכים?

ההגדרה של פוסט טראומה היא הפרעת דחק פוסט טראומטית או בקיצור PTSD. מדובר למעשה בתגובה מודחקת לאירוע טראומטי הקיימים בהרבה מאד מקרים כאלו. נכון, אצל רבים שעוברים תאונות או דברים לא נעימים עשויות לעלות תחושות משונות לאחר האירוע, אבל אם אלו נמשכות מעבר לחודש זה עשוי להצביע על כך שמדובר על פוסט טראומה. לפוסט טראומה תסמינים רבים כמו פלאשבקים תכופים מהאירוע, שינויים קוגניטיביים ושינויים המצב הרוח, האשמה עצמית באירוע, ערות מוגברת, תחושה של ניתוק סביבתי ועוד. מכאן אנחנו יכולים להבין כי פוסט טראומה לאחר תאונת דרכים זה בהחלט משהו שיכול לקרות וזה אפילו נפוץ במיוחד, ככה שחשוב להבין בדיוק איך אפשר להתמודד עם זה. גישת EMDR המיועדת לטיפול בפוסט טראומה זה פתרון יעיל אחד, בואו נדבר קודם על עליו.

גישת EMDR

שיטה ייחודית שפותחה בשנות ה-80 על ידי פסיכולוגית אמריקאית יהודית בשם פרנסין שפירו והוכרה לאחרונה כאחת השיטות המומלצות והיעילות ביותר לטיפול בפוסט טראומה. הגישה הייחודית הזו יוצאת מנקודה הנחה שממש כמו לאחר פציעה פיזית, אם לא נסלק את הגוף או הגורם שיוצר את הפצע, הוא פשוט לא יכול להחלים. באותו האופן, ההנחה היא שהנפש מסוגלת להתגבר על כל משבר שהוא. יחד עם זאת כשמדובר על משבר גדול ומשמעותי, יהיה לה קשה לעשות את זה מבלי "לסלק" את הגורמים הבעייתיים. השיטה הזו למעשה מציעה עיבוד מיוחד של החוויה שהביאה לפוסט טראומה והיא מוכיחה את עצמה כיעילה פעם אחר פעם.

פוסט טראומה עקב תאונת דרכים: האם יש מה לעשות?

טיפול CBT

שיטת ה-CBT היא בלי שום ספק הכוכבת העולה של עולם הפסיכולוגיה של ימינו. מדובר למעשה על גישה מאד ברורה ומסודרת ואף מוקצבת בזמן, המאפשרת למטופלים לעשות את החיבור הטבעי בין המחשבות והרגשות שעולים אצלם. בגלל שמדובר על שיטה סדורה, ההתמדה היא חשובה, אך בעזרת מטפל מקצועי ומנוסה בהחלט אפשר לראות תוצאות. חשוב לדעת כי השיטה הזו הוכחה כיעילה במגוון מצבים שונים ופוסט טראומה זה רק אחד מהם. CBT היא גישה שעוזרת גם במצבים של דיכאון, חרדה, מאניה דיפרסיה, התמכרות לסמים, בעיות אכילה, דפוסי שינה לא סדירים ועוד.

בשורה החתונה – חשוב מאד להבין כי פוסט טראומה לאחר תאונת דרכים זה דבר נפוץ ומשהו שעשוי להיראות קשה מאד, אבל בהחלט משהו שניתן לטפל בו באמצעות כלים נכונים.

אם אתם חווים תסמינים של פוסט טראומה בעצמכם או מכירים אנשים קרובים עם תסמינים כאלו לאחר תאונת דרכים, גשו לאבחון רפואי בהקדם האפשרי והחזירו לעצמכם את איכות החיים.

נגישות