המדריך לרכישת האופנוע המושלם!

אם חוויה מוטורית כמו רכיבה על אופנוע תמיד משכה אתכם ואם אתם רוצים להגיע במהירות ממקום למקום מבלי להיתקע בפקקים, או שאתם בכלל רוכשים אופנוע כדי להיות חלק מקבוצות רוכבי אופנועים – חשוב שתדעו כיצד רוכשים אופנוע ומה המשמעות של רכיבה על כלי זה.

כדי שתוכלו לנהוג בצורה טובה וגם להבין האם אופנוע מתאים לכם ואיזה דגם הוא המושלם עבורכם, הכנו לכם את המדריך לרכישת אופנוע מושלם:

מדריך לרכישת אופנוע

לפני הכל – מהו אופנוע?

אופנוע הינו רכב דו גלגלי שנחשב רכב קל וספורטיבי לכל דבר. גודלם והיכולות של אופנועים נאמד בגודל הסמ"ק של כלי הרכב והוא מתחיל מ50 סמ"ק, עובר ל 120 סמ"ק ויכול להגיע עד 250 סמק, 500 סמק ואפילו 1200 סמ"ק. האופנועים ככל שהסמ"ק שלהם יותר גדול – כך הם דורשים יותר מקצועיות ברכיבה ויותר שליטה על כלי הרכב.

המדריך לרכישת אופנוע

על מנת לרכוש את הדגם המתאים לכם מכל, לרכב בצורה טובה ובטוחה ולבטח את עצמכם, עשו את הפעולות הבאות בבחירת כלי הרכב:

הגדרת הצרכים שלכם

לפני שאתם בוחרים את האופנוע המתאים, חשוב שתבינו מהם הצרכים שלכם. בדקו כי הדגם שאתם מחפשים מתאים לגובה שלכם ולמבנה גופכם והחליטו אם תרצו אופנוע שמתאים לרכיבה סוליסטית או כזה שיכול להתאים להרכבה. עוד יש להבדיל בין אופנוע שטח לכביש ולהבין מה מתאים לכם יותר.

התאמת תכונות האופנוע

אם התחלתם לחפש אחר אופנוע, אתם בוודאי מחפשים שלל תכונות שהאופנוע יציע כמו: מהירות, ביצועים, יציבות, יכולת הרכבת רוכב נוסף ועוד. עם זאת חשוב לדעת שלא כל האופנועים מכילים את כלל התכונות הרצויות ולכן לעיתים יש להתפשר.

מחיר

בדקו מהו מחיר האופנוע ומהו התקציב שהקדשתם לרכישה. בצעו השוואת מחירים ובדקו עד כמה יורד ערך האופנוע ברגע שאתם מוציאים אותו מהסוכנות.

תיקונים וחלקי חילוף

חשוב לבדוק האם לדגם האופנוע שאתם רוכשים ישנם חלקי חילוף ומוסכים מורשים שיכולים לתקן בדגם הזה ובדקו מהי עלות התיקונים. חשוב שלא תרכשו אופנוע שלא תוכלו לתחזק לטווח הארוך.

חקרו מעט

חשוב לחקור את הדגם שאתם רוצים לרכוש הן בקריאת מאמרים, כתבות, צפייה בסרטונים וקבלת הסבר מקצועי על המפרט של האופנוע. בכל תוכלו לדעת יותר על ההתנהגות של האופנוע, ביצועיו והאבזור שלו.

ציוד ומיגון

סקרו את הציוד והמיגון שמחייב האופנוע בעת הרכיבה למען הגנה עליכם ועל הסביבה.

בחירת סוכנות האופנועים

בחרו סוכנות שבה מבחר רב של אופנועים כמו גם שיש בה אנשי מכירות מנוסים שיכולים לספר לכם דברים ועובדות שלא ידעתם על האופנוע שאתם רוכשים. בנוסף וודאו כי אתם מקבלים אחריות על האופנוע בשנים הראשונות שלו ושירות תיקונים.

הטבות ומבצעים

אם אתם קצרים בכסף, נסו לבדוק האם באולמות תצוגה ובסוכנויות ישנן הטבות ומבצעים לרוכבי אופנועים. בכך תוכלו להוזיל עלויות במידה רבה.

מדריך לקניית אופנוע

ומה עושה מי שרוצה לקנות אופנוע יד 2

אם אתם מעוניינים לרכוש אופנוע יד שניה, חשוב לשים לב לכמה בהיבטי ברכישת כלי הרכב ביניהם:

מחירונים

וודאו ובדקו את מחיר הדגם שאתם מעוניינים בו כמו גם בדיקות השנתון. כיום במחירונים פופולאריים ניתן לקבל מחיר ממוצע של האופנוע שאתם רוצים לרכוש כמו גם את ירידת הערך שלו בהחלפת ידיים.

בדיקה האופנוע

אל תוותרו על בדיקת כלי הרכב. בצעו בדיקה במוסך אובייקטיבי שבעל האופנוע שמוכר לכם אותו איננו מכיר.

הגדרת תקציב

הגדירו לכם את התקציב שתרצו לאופנוע שלכם ונסו להתאים את המחיר  על ידי מקח עם מוכר האופנוע.

הגדירו את תכונות האופנוע

הגדירו את התכונות שאתם מחפשים באופנוע והתאימו אותן גם לניסיון הרכיבה שלכם.

בדיקת תאונות

בצעו בדיקה כדי לוודא כי האופנוע לא עבר תאונות קשות. אופנועים כפי שרבים יודעים הם כלי רכב מועד לפורענות ולכן אחוז התאונות שנעשות עמם גדול יותר.

בדיקת זהות המוכר

בדקו את זהות המכור בקשו תעודת זהות ואת רישיון אופנוע. עוד חשוב לשים לב כי אין שעבוד על כלי הרכב בבדיקה מול משרד הרישוי.

ומה לגבי ביטוח?

כאשר רוכשים אופנוע יש לבצע ביטוח חובה, בטוח מקיף וביטוח צד ג'. חשוב לבטח את כלי הרכב בכמה שיותר ביטוחים שכן הוצאות של תאונה ונזקים עלולים להיות גבוהים במיוחד בעיקר ברכיבה על רכב דו גלגלי.

מאיזה גיל אפשר לנהוג על אופנוע?

מי שתהה לגבי הגיל שבו אפשר להתחיל לרכב על אופנוע: חשוב שידע כי כבר מגיל 15 וחצי תוכלו להתחיל בתהליך לקבלת רישיון לאופנוע, כאשר כבר בגיל 16 אפשר לרכוש אופנוע 50 סמ"ק ומשם להמשיך הלאה אל אופנועים 'כבדים' יותר.

נגישות